Kroužek programování pro děti v C++

Kroužek programování je určen pro děti od cca. 8.-9. tř. ZŠ (ani šikovný sedmák se neztratí), které se trochu více zajímají o počítače. Předchozí zkušenosti s programováním nejsou nutné, ale hodí se kladný vztah k logickému myšlení.

Na schůzkách děti společně navrhují a vytvářejí jednoduché grafické hry typu Arkanoid, Had apod. Téma je atraktivní a přitom klade přirozené překážky nejen z oblasti programování, ale i třeba z matematiky či fyziky. Samotný programovací jazyk C++ není cílem, ale spíše prostředkem s jehož pomocí se učí také základům objektově orientovaného programování, algoritmickému myšlení, používání datových struktur a práci s grafikou.

Obsah, náročnost a tempo našeho kurzu programování se snažíme přizpůsobit zájmu a možnostem dětí ve skupině. S těmi šikovnějšími se lze časem pustit i do větších projektů včetně témat jako např. programování síťové komunikace přes internet, vývoje v týmu a správy zdrojových kódů v Gitu či se alespoň dotknout problematiky 3d grafiky. Se studenty, kteří chodí pravidelně několik let, občas podle zájmu odbočíme i do jiných oblastí, jako programování jednočipových mikrokontrolerů (používáme čipy AT Mega, které pohání známé Arduino), dynamických webových stránek, SQL databází apod.

Věk:od cca 8. třídy
Den konání:začátečníci 2021/22 čtvrtek,
podrobněji v textu
Volná místa:ano
Cena:žáci a studenti: 60,– Kč/hod.,
ostatní: 80,– Kč/hod.
Vedoucí:
Tomáš Bláha

Tomáš Bláha

Často kladené otázky

Je kroužek pro mě?
Pokud tě baví logické myšlení a matematika ve škole tě vysloveně nestraší, mohl by se ti kroužek líbit. C++ vyžaduje trochu trpělivosti, ale půjdeme krok za krokem a na konci roku budeš překvapený, co všechno jsi zvládnul. Pokud jsi pod spodní věkovou hranicí, můžeš také uvažovat o kroužku programování v Pythonu, který nabízíme pro děti kolem 6. třídy.
Proč C++?
Naučíš-li se základy v C++, pomůže ti to vidět víc „za oponu“ a porozumět, jak počítače a programování fungují, což je náš cíl.
Můžu si to vyzkoušet?
No jasně! Přijď, kluci ti ukážou, co zrovna kutěj a něco si i sám vyzkoušíš. Ale raději mi napiš mail, abychom se domluvili, na kterou hodinu bude nejvhodnější přijít.
Kdy bude kroužek?
Ve školním roce 2021/2022 bude kroužek pro nové zájemce ve čtvrtek (zatím na něj směřují všechny poptávky, takže je prakticky jistý) a bude rovněž pokračovat několik kroužků pro stávající studenty. Termíny kroužků vyhlásím po prvním týdnu v září podle zájmu a možností. Učit budu ve středu od 17.00 a 18.00 ve čtvrtek od 16.00, 17.00 a 18.00, seřazení hodin záleží na poptávce od studentů.
Jak se mám přihlásit?
Zájemci, prosím napište nezávazně na e-mail a napište své časové možnosti, věk a zda máte s programováním zkušenosti, podle toho se domluvíme. Kurz programování učíme v Praze 10 Vršovicích.

Ukázky některých programů

Prohlédněte si, jaké typy programů děti v kurzu vytvářejí a přečtěte si, jak postupujeme od jednodušších ke složitějším. Ačkoliv se zabýváme převážně programováním her, nepoužíváme nástroje typu GameMaker, ve kterých se hra nakliká. Místo toho se učíme skutečné programování.

Naše projekty

Během posledních let se našlo několik projektů, o kterých bychom se postupně rádi zmínili podrobněji, protože se jim děti věnují delší dobu a ilustrují některé další možnosti, které v kroužku máme, nad rámec základního kurzu programování:


Návody pro studenty