Kroužek programování v C++

Kroužek programování je určen pro děti od cca. 8.–9. tř. ZŠ, které se trochu více zajímají o programování. Předchozí zkušenosti s programováním nejsou nutné, ale hodí se kladný vztah k logickému myšlení.

Na schůzkách děti společně navrhují a vytvářejí jednoduché grafické hry typu Arkanoid, Had apod. Téma je atraktivní a přitom klade přirozené překážky nejen z oblasti programování, ale i třeba z matematiky či fyziky. Samotný programovací jazyk C++ není cílem, ale spíše prostředkem s jehož pomocí se učí také základům objektově orientovaného programování, algoritmickému myšlení, používání datových struktur a práci s grafikou.

Obsah, náročnost a tempo našeho kurzu programování se snažíme přizpůsobit zájmu a možnostem dětí ve skupině. S těmi šikovnějšími se lze časem pustit i do větších projektů vyžadujících více trpělivosti včetně témat jako např. internetové protokoly a programování síťové komunikace, správa zdrojových kódů při týmovém vývoji pomocí nástroje Git či se alespoň dotknout problematiky 3d grafiky. Se studenty, kteří chodí pravidelně několik let, občas podle zájmu odbočíme i do jiných oblastí, jako programování jednočipových mikrokontrolerů, dynamických webových stránek, SQL databází apod.

Často kladené otázky

Je kroužek pro mě?
Pokud tě baví logické myšlení a matematika ve škole tě vysloveně nestraší, mohl by se ti kroužek líbit. C++ vyžaduje trochu trpělivosti, ale půjdeme krok za krokem a na konci roku budeš překvapený, co všechno jsi zvládnul. Pokud jsi pod spodní věkovou hranicí, můžeš také uvažovat o kroužku programování v Pythonu, který nabízíme pro mladší zájemce.
Proč C++?
Naučíš-li se základy v C++, pomůže ti to vidět víc „za oponu“ a porozumět, jak počítače a programování fungují, což je náš cíl.
Můžu si to vyzkoušet?
No jasně! Přijď, kluci ti ukážou, co zrovna kutěj a něco si i sám vyzkoušíš. Ale raději mi napiš mail, abychom se domluvili, na kterou hodinu bude nejvhodnější přijít.
Kdy bude kroužek?
Pro nové zájemce běží kroužek ve čtvrtek od 18.00. Dále pokračují kroužky ve středu od 17.00 a čtvrtek od 17.00 pro stávající studenty.
Jak se mám přihlásit?
Zájemci, prosím napište nezávazně na e-mail a napište své časové možnosti, věk a zda máte s programováním zkušenosti, podle toho se domluvíme. Kurz programování učíme na Praze 10 Vršovicích

Ukázky některých programů

Prohlédněte si, jaké typy programů děti v kurzu vytvářejí a přečtěte si, jak postupujeme od jednodušších ke složitějším. Ačkoliv programujeme převážně hry, nepoužíváme nástroje jako GameMaker, ve kterých se hra nakliká. Místo toho se učíme skutečné programování.

Naše projekty

Během posledních let se našlo několik projektů, o kterých bychom se postupně rádi zmínili podrobněji, protože se jim děti věnují delší dobu a ilustrují některé další možnosti, které v kroužku máme, nad rámec základního kurzu programování:

Návody pro studenty