Kroužek programování v C++

Kroužek je určen dětem zhruba od 8. tř. ZŠ, které se trochu více zajímají o programování. Předchozí zkušenosti s programováním nejsou nutné, ale hodí se kladný vztah k logickému myšlení.

Na schůzkách děti společně navrhují a vytvářejí jednoduché grafické hry typu Arkanoid, Had apod. Téma je atraktivní a přitom klade přirozené překážky nejen z oblasti programování, ale i třeba z matematiky či fyziky. Samotný programovací jazyk C++ není cílem, ale spíše prostředkem s jehož pomocí se učí také základům objektově orientovaného programování, algoritmickému myšlení, používání datových struktur a práci s grafikou.

Obsah, náročnost a tempo se snažíme přizpůsobit zájmu a možnostem účastníků ve skupině. S těmi šikovnějšími se lze časem pustit i do větších projektů vyžadujících více trpělivosti včetně témat jako např. internetové protokoly a programování síťové komunikace, správa zdrojových kódů při týmovém vývoji pomocí nástroje Git či se alespoň dotknout problematiky 3d grafiky. Se studenty, kteří chodí pravidelně několik let, občas podle zájmu odbočíme i do jiných oblastí, jako programování jednočipových mikrokontrolerů, dynamických webových stránek, SQL databází apod.

Často kladené otázky

Je kroužek pro mě?
Pokud tě baví logické myšlení a matematika ve škole tě vysloveně nestraší, mohl by se ti kroužek líbit. C++ je ale složitější jazyk, který vyžaduje více trpělivosti. Pokud jsi na spodní věkové hranici, můžeš také uvažovat o kroužku programování v Pythonu, který nabízíme pro mladší zájemce.
Kdy bude kroužek?
Ve školním roce 2017/2018 bude kroužek pro začátečníky ve středu od 17.00 a první schůzka bude 20. září. (Uvažujeme o otevření ještě jedněch začátečníků ve čtvrtek večer, pokud by se sešlo dost zájemců.) Mírně pokročilí budou mít kroužek ve čtvrtek od 17.15 a kroužek pokročilých bude ve středu od 18.00. Ve čtvrtek od 16.15 pak bude kroužek webového programování, který také učím já. Pro všechny kromě začátečníků kroužky už běží.
Jak se mám přihlásit?
Zájemci, prosím napište nezávazně na e-mail a napište své časové možnosti, věk a zda máte s programováním zkušenosti, podle toho se domluvíme.

Ukázky některých programů

Prohlédněte si, jaké typy programů vytváříme a přečtěte si, jak postupujeme od jednodušších ke složitějším:

Naše projekty

Během posledních let se našlo několik projektů, o kterých bychom se postupně rádi zmínili podrobněji, protože se jim věnujeme delší dobu a ilustrují některé další možnosti, které v kroužku máme:

Návody pro studenty