Kroužek programování v C++

Kroužek je určen dětem od 8.–9. tř. ZŠ, které se trochu více zajímají o programování. Předchozí zkušenosti s programováním nejsou nutné, ale hodí se kladný vztah k logickému myšlení.

Na schůzkách děti společně navrhují a vytvářejí jednoduché grafické hry typu Arkanoid, Had apod. Téma je atraktivní a přitom klade přirozené překážky nejen z oblasti programování, ale i třeba z matematiky či fyziky. Samotný programovací jazyk C++ není cílem, ale spíše prostředkem s jehož pomocí se učí také základům objektově orientovaného programování, algoritmickému myšlení, používání datových struktur a práci s grafikou.

Obsah, náročnost a tempo se snažíme přizpůsobit zájmu a možnostem účastníků ve skupině. S těmi šikovnějšími se lze časem pustit i do větších projektů vyžadujících více trpělivosti včetně témat jako např. internetové protokoly a programování síťové komunikace, správa zdrojových kódů při týmovém vývoji pomocí nástroje Git či se alespoň dotknout problematiky 3d grafiky. Se studenty, kteří chodí pravidelně několik let, občas podle zájmu odbočíme i do jiných oblastí, jako programování jednočipových mikrokontrolerů, dynamických webových stránek, SQL databází apod.

Často kladené otázky

Je kroužek pro mě?
Pokud tě baví logické myšlení a matematika ve škole tě vysloveně nestraší, mohl by se ti kroužek líbit. C++ je ale složitější jazyk, který vyžaduje více trpělivosti. Pokud jsi na spodní věkové hranici, můžeš také uvažovat o kroužku programování v Pythonu, který nabízíme pro mladší zájemce.
Kdy bude kroužek?
Začátečníci ve čtvrtek od 18.00, první schůzka bude 15. září. Lonští pokračující začátečníci ve čtvrtek od 17.00. Pokročilí v úterý od 17.00. Středně pokročilí ve čtvrtek od 16.00.
Jak se mám přihlásit?
Zájemci, prosím napište nezávazně na e-mail a napište své časové možnosti, věk a zda máte s programováním zkušenosti, podle toho se domluvíme.

Ukázky některých programů

Prohlédněte si, jaké typy programů vytváříme a přečtěte si, jak postupujeme od jednodušších ke složitějším:

Naše projekty

Během posledních let se našlo několik projektů, o kterých bychom se postupně rádi zmínili podrobněji, protože se jim věnujeme delší dobu a ilustrují některé další možnosti, které v kroužku máme:

Návody pro studenty