Zvětšovadlo s Raspberry Pi

K postavení zvětšovadla s Raspberry Pi a jeho kamerou nás inspiroval tento článek. Autorem zveřejněné obrázky vypadaly překvapivě použitelně a při práci s malými elektronickými součástkami se vždy hodí možnost zobrazit okem hůř viditelné detaily.

Bylo by možné to řešit mnoha způsoby, ale Raspberry Pi už jsme měli a hardwarová akcelerace jeho procesoru, narozdíl od webkamer do USB, dovoluje pozorovat obraz z kamery s minimální latencí a minimální zátěží CPU. Díky tomu lze v reálném čase pozorovat, co kamera vidí na připojeném monitoru a proto pod kamerou můžeme i pracovat, nejenom vytvářet statické snímky.

Dokoupili jsme 8MPx kameru verze 2 v jednom z tuzemských eshopů, na eBay jsme k ní koupili redukci a malý zaostřitelný objektiv LSF1211CS nejspíš k malým bezpečnostním kamerám se závitem CS a ohniskovou vzdáleností 12mm.

Držák objektivu bylo nutné upravit, byl určený pro první verzi kamery a jeho rámeček kolidoval s konektorem snímacího CMOS čipu na plošném spoji, ale pár minut práce s pilníkem problém vyřešilo.

Nastal čas odšroubovat původní miniaturní objektiv s jednou maličkou čočkou a nahradit ho skutečným objektivem byť stále malým a levným.

Druhý zajímavý problém byl, jak sestavu kamery s objektivem připevnit k montážní desce s Raspberry Pi. Využili jsme závity M2 v rámečku původně určené pouze k připevnění plošného spoje kamery na redukci. Z hřebíku jsme vyrobili závitníkem asi 20mm dlouhou závitovou tyč se závitem M2, zašroubovali ji do rámečku, pomocí matiček připevnili kameru a pak i montážní desku z 8mm tlustého polypropylenu.

Nyní máme celé Raspberry Pi i s kamerou a podsvětlením sestavené jako jeden kompaktní celek snadno a rychle připevnitelný do stojánku na vrtačku. Stojánek je mechanicky stabilní a pomocí krokového motoru lze kameru pohodlně zdvihat do potřebné výšky nad pozorovaným objektem.